![Η πλούσια κληρονομιά μας](https://agro.atcomcdn.com/images/940x610/files/proionta/fasolia_gigantes.jpg)
Στόχος των συζητήσεων αποτελεί η αναζήτηση και ανάλυση των πτυχών που μπορούν να συμβάλουν στην ανάδειξη των τοπικών ποικιλιών οσπρίων της Ελλάδας. Τα όσπρια στα οποία θα εστιάσει η συζήτηση δεν είναι μονάχα τα γνωστά και περισσότερο διαδεομένα, όπως η φάβα Σαντορίνης, η φακή Εγκλουβής Λευκάδας ή τα φασόλια Πρεσπών.
Υπάρχουν πολλές ακόμη ποικιλίες που διαμόρφωσαν μαζί ο αγρότης και το καλλιεργητικό περιβάλλον για δεκάδες ή εκατοντάδες χρόνια, και η συζήτηση θα στραφεί σε αυτά. Οι «περιοχές» επίσης που έχουν τη δυνατότητα να αναδείξουν όλες τις ποικιλίες της χώρας είναι τα ευρήματα αρχαιολογικών ανασκαφών, η γλωσσική προέλευση των οσπρίων, η πιστοποίηση και η προστασία τους από την νοθεία, η ιστορία και η ποικιλότητά τους, τα καλλιεργητικά συστήματα, η προστασία τους από τις ασθένειες και τα έντομα καθώς οι δυνατότητες συμβολής τους στην τοπική ανάπτυξη και άλλα.
Πληροφορίες στο mail : bebeli@aua.gr (Πηνελόπη Μπεμπέλη).
Βρείτε εδώ το πρόγραμμα της ενημερωτικής εκδήλωσης
Διαβάστε εδώ για την έκθεση φωτογραφίας, για τις φακές Εγκλουβής Λευκάδας